
Japán ősi fővárosában egy évvel ezelőtt még arra szólították fel a turistákat, hogy hagyják békén a Gion negyed utcáin sétáló gésákat, most viszont Kyoto épp a művészetek hölgyeivel próbálja elérni a beutazó külföldiek számának növekedését. Előbb Kyoto önkormányzata, majd nem régiben egy hagyományőrző alapítvány is olyan programok szervezésébe kezdett, ahol a turisták maiko vagy gésa társaságban fogyaszthatnak el egy csésze teát, majd azután közös fotókat készíthetnek velük.
A tradíciókban és történelmi emlékekben gazdag egykori fővárosban dolgozó gésák 2008 végén kaptak védelmet, a velük szembe olykor már erőszakosan fellépő külföldiektől. A nyugalmukat biztosító civil őrség egyik feladata az volt, hogy a városba látogató külföldiek a fényképezés kedvéért ne zaklassák a teaházakba siető gésákat. A város vezetése emellett több nyelvű feliratokkal is igyekezett felhívni a - többségében ázsiai - turisták figyelmét arra, hogy a gésák nem kimondottan az ő kedvükért járnak-kelnek a városban.
A probléma egyik oka, a japán idegenforgalmi kínálat korlátozottsága lehet. Igaz, hogy a szigetország turisztikai szervezetei számtalan látnivalót kínálnak a beutazó külföldieknek, de ezek általában csak a történelmet és a kultúrát állítják a középpontba. A tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy a turisták tömegei az életmódra és a japán mindennapokra is legalább olyan kíváncsiak, viszont ezek vagy hiányoznak a választható lehetőségek közül, vagy csak időszakosan tekinthetők meg. Ez vezethet oda, hogy a japánok szemszögéből olyan teljesen hétköznapi dolgok, mint a kyotoi teaházakba siető gésák vagy a Tsukiji halpiacon zajló érverések a külföldiek számára igazi különlegességnek számítanak és látni akarják azokat.
Ezt nézve akár hiánypótlónak is tekinthető az Ookini Alapítvány által 2009. decemberében indított japán teadélutánok szervezése, melynek során a turisták egy 500 yen (kb. 1000 Ft) értékű jegy megvásárlása esetén a gésákkal közösen teázhatnak és fényképezkedhetnek. Normál esetben a teaházakban fogadott vendégek egy-egy gésa programért ennek több tízszeresét fizetik, de addig amíg a hagyományos ceremóniákon zene és táncelőadás is van, addig a turistafogó gésa produkció csak egy tea elfogyasztását és a fotózást tartalmazza. A szervezők reményei szerint ez a kedvezményes promóciós program nem csak az idegenforgalmat lendíti fel, hanem megfelelő alternatívát is kínál az utcai fényképezés helyett.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése