
Japán délkeleti részén, a Shikoku fősziget és Awaji-shima között húzódó Naruto-csatornában keletkező víztölcsérek április végén, május elején százszámra vonzzák a turistákat. A szigetország legnagyobb örvénye évente ebben az időszakában éri el maximumát.
A Japán-beltenger bejáratánál fekvő körülbelül 1,3 km széles szorosban épült híd és a tengerfenék geográfiai jellemzői által is befolyásolt árapály hatására az évnek ebben a szakaszában az apály- és a dagályszint közötti legnagyobb különbség eléri az 1,5 métert. Amikor ez bekövetkezik, Naruto és Fukura városok partjai között rövid időre 15-20 méter átmérőjű örvény alakul ki. A különleges méretű természeti jelenségben sokan gyönyörködnek az Ōnaruto-híd üvegpadlóján keresztül, de akadnak olyanok is, akik közvetlen közelről, kirándulóhajók fedélzetéről figyelik a több méter mélységű víztölcséreket.
A 47News információi szerint április 28-án a kezdetben 5-6 méteres forgó áramlatok kiterjedése délutánra elérte a maximumot és a csatorna közepén egy több mint 20 méter átmérőjű örvénytölcsér jött létre.
A Hold miközben megkerüli a bolygónkat - a tömegvonzás révén - árapály folyamatot indít az óceánok vizében. Ennek eredményeként az apály és a dagály naponta két-két alkalommal a Csendes-óceán és a Seto-beltenger között mindkét irányba nagy mennyiségű vizet mozgat meg. Ahogy a víztömeg keresztülhalad a Naruto-szoroson, sebessége elérheti akár a 20 km/órát is, amivel világviszonylatban a negyedik leggyorsabb áramlatként tartják számon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése