
Kyoto, a történelmi emlékekben gazdag, ősi hagyományokat őrző egykori főváros egyik nevezetességeit, a Gion negyed gésáit egyre gyakrabban molesztálják a környéken bóklászó turisták. Ezt megelégelve a művészi tradíciót követő lányok közül többen is panasszal éltek a hatóságoknál.
Gion gésái szerint, amikor elhagyják lakóhelyüket és elindulnak a teaházakba, a külföldi turisták szinte mindenhol a nyomukban járnak, követik őket és út közben fogdossák a ruháikat - olvasható a Yomiuri Shimbun hírében. Az is gyakori panasz, hogy egy fotó kedvéért hirtelen eléjük ugranak és ha nem akarnak megállni akkor ráncigálni kezdik öltözéküket vagy megragadják kimonójuk ujját.
- Néhány turista úgy viselkedik, mintha Gion egy élménypark lenne és a gésák vagy maikok csak a díszlet részeként sétálgatnának az utcákon - mondta a Higashimaya kerületi rendőrőrs egyik tisztje.
Tiltakozásuk eredményeként Kyotoban civil őrség jött létre, amely főleg helyi lakosokból és kiskereskedőkből áll. A jövőben az ősi főváros Gion negyedének utcáin ezekből az önkéntesekből alakult "őrjáratok" biztosítják majd a gésák nyugalmát. Ezen kívül a város önkormányzata angol nyelvű feliratokkal és a turisztikai weboldalakon többnyelvű információkkal is felhívja az odalátogatók figyelmét arra, hogy "tiszteljék, és ne zaklassák" a hölgyeket.
Kyoto több mint ezer éven át volt Japán fővárosa és a császárok székhelye. A világháborúk pusztításai megkímélték, számos ősi emlék található területén, így mára a régmúlt Japánjára kíváncsi turisták legjelentősebb célpontja: évente több mint 49 millió látogató keresi fel. 1994 óta Uji és Otsu városokkal együtt Kyoto az UNESCO Világörökség részét képezi. A templomokon, szentélyeken, műemlékeken és zen kerteken kívül szintén kiemelkedő látnivalónak bizonyul a Gion negyed, ahol az ország legnagyobb gésa közössége tevékenykedik.
A gésa jelentése magyarul "a művészetek hölgye". Róluk hallva a nyugati ember szemében - elsősorban a média tájékozatlansága miatt - gyakran a japán prostituáltak képe jelenik meg, holott a gésák valójában művészi szórakoztatást nyújtó "háziasszonyok", nem pedig testi örömöket kínáló lányok. Fiatal koruk óta szigorú szabályok szerint élnek és tanulnak, hogy előbb maikoként, majd igazi gésaként kellemes időtöltést biztosítsanak a teaházba látogató vendégek számára. Ismereteik között szerepel a klasszikus tánc, a zene, a játékok és a csevegés naprakészen különféle (akár politikai vagy üzleti) témákban.
A csodaszép kimonóba öltözött, fapapucsban csoszogó, kifestett arcú szórakoztató hölgyek nem véletlenül váltak a turisták kameráinak célpontjaivá. Amíg az 1920-as években még több mint 80.000 gésa volt Japán-szerte, addig mára számuk már alig éri el az ezret. Közülük is az igazi, hagyományos stílust követő és kellően képzett hölgyekkel csak Kyotoban, a Gion negyed teaházaiban találkozhatunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése