
Szauna és fürdőépület maradványaira bukkantak a Kyōtoi Régészeti Kutatóintézet munkatársai a 16. századi Japán legnagyobb befolyású katonai vezetőjének egykori birtokán - adta hírül a Kyōto Shimbun. Az ősi főváros Nakagyo kerületében folytatott ásatások során a Nijō-Goshinzō rezidencia romjainál talált nyomok alapján megállapítható, hogy a több mint 400 éves épületet jó példája a népszerű közmondásnak: a fürdő felfrissíti a testet, a tea felfrissíti a lelket.
- Régebbi forrásokból már tudjuk, hogy a 14-16. század során a társadalom felsőbb osztályához tartozók szívesen tartottak teaceremóniát egy kiadós gőzfürdőzés után. Feltételezzük, hogy Oda Nobunaga hadúr - a Nijō-Goshinzō építtetője - a hozzá érkező vendégeket előbb szaunába majd pedig teaszertartásra invitálta - nyilatkozta az archaeológiai intézet egyik munkatársa.
Ahogy az ásatás során összegyűjtött információkból kiderült, a fürdőház alapja kelet-nyugati irányban 7 méter, észak-déli kiterjedésben 6 méter hosszú volt. Belsejében részben megmaradt egy kőlapokkal kerített, körülbelül 50 cm mély patkó alakú tűzhely és egy 1,1x1,7 méteres kőpárkány. Kívül, az épület egykori falai mentén több kerámiadarabot is rejtett a föld. Ezek kormeghatározása után a régészek a 16. század második felére helyezték a gőzfürdő építését. Valamivel távolabb, egy kút maradványait és egy kis méretű (valószínűleg lábáztató) fürdő tűzhelyének nyomait is meglelték.
A régészek szerint a kiásott szauna amellett, hogy a több mint ezeréves japán fürdőkultúra egy kevésbé ismert ágához tartozik, azért is kiemelkedő jelentőségű, mivel szinte ugyanolyan építészeti jellemzőkkel bír, mint az ország legrégibb fürdőháza, az Azuchi–Momoyama korszak (1568–1603) alatt épült Ōkakudai (黄鶴台).
A terület hosszú évszázadokon át a régenseket (摂政 - sesshō) és császári tanácsadókat (関白 - kampaku) adó Fujiwara-klán egyik ágához, a Nijō családhoz tartozott. A császári udvar magas rangú nemesei a több évszázadon át tartó háborúk során egészen a 16. századig ellenőrzésük alatt tartották a régiót, de az egyre erősödő Oda-klán befolyásának már nem tudtak ellen állni, így a birtok 1575-re Oda Nobunaga tulajdonába került. A Nijō-Goshinzō kastély egy évvel később, 1576-ban készült el.
A szauna úgy épült, hogy előteréből a daimyō ráláthatott kedvenc kertjére és annak tavára. Egy 8 évvel ezelőtti ásatás során a helyi régészek egy kis vízgyűjtő nyomaira bukkantak a parkban. Az ősi Kyōto látványosságait bemutató A főváros és környékének tájai (Rakuchu-Rakugai-zu) című 16. századi paravánképek (屏風 - byōbu) egyike alapján úgy gondolják, hogy egykor a Ryūyaku-tó állhatott ott.
A nemesi lakhely az 1582-es Honnō-ji incidens után kirobbant harcokban (melyben Oda Nobunaga és legidősebb fia is életét vesztette) teljes egészében leégett. Ez az első eset, hogy az egykoron ott állt épületek maradványai közül valami a felszínre került.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése