
Az UNESCO Vörös Könyve szerint a távol-keleti szigetországban nyolc olyan nyelv van, amely a kritikusan veszélyeztetett kategóriába sorolható és komoly óvintézkedések nélkül hamarosan eltűnhet. A Világszervezet párizsi központja csütörtökön jelentette be "A világ veszélyeztetett nyelveinek atlasza" című kötet harmadik kiadását, amelyben az ainu mellett hét japán nyelvjárást sorolt a kihalás szélén álló nyelvek közé.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete világszerte 2500 nyelvet tart nyilván az "UNESCO Vörös Könyv" nevű listán. Némelyik már kihalt, nagy részük pedig nagyon közel jár ahhoz, hogy nyelvi közösség vagy anyanyelvi beszélők híján holt nyelvvé nyilvánítsák. Japánban ezek közül az ország északi főszigetéről az ainu nyelv, a déli szigetvilágból az okinawai Yaeyama, Yonaguni, Okinawa, Kunigami, és Miyako nyelvjárások, a kagoshimai Amami és az egyik Tokyohoz tartozó szigeten beszélt Hachijo dialektus áll a kihalás szélén.
Az ainu nyelvet egykor az Oroszországhoz tartozó Szahalin sziget déli területein, a Chishima szigetcsoporton (mai Kuril-szigetek) és Hokkaido nagy részén beszélték, de manapság az ainu őslakosok népességének csökkenésével együtt az anyanyelvi beszélők száma is megfogyatkozott. Közülük is csak nagyon kevesen használják nyelvüket a mindennapi életben.
Sakiyama Osamu a Nemzeti Néprajzi Múzeum (Minpaku) nyelvész professzora, Shiga prefektúra Egyetemének tanára örömmel kommentálta az UNESCO bejelentését. Mint mondta, Japánban az emberek nagy része -elfogadva a etnikailag homogén országról szóló képzelgéseket- úgy gondolja, az egész ország egy nyelvet beszél. Az UNESCO Vörös Könyve a felsorolt nyelvjárásokkal erősíti azt a tudományos elgondolást, hogy amennyiben a különböző dialektusok mellé eltérő kultúra is társul, azokat független nyelvként kell kezelni.
A világ veszélyeztetett nyelveinek atlasza 1996 és 2001 után idén ismét megjelent. A 2009-es kiadás összeállításán 30 nyelvész dolgozott, akik közel 6000 nyelvet és azok elterjedtségét tanulmányozták világszerte. A vizsgált nyelvek közül kiválasztották azokat amelyek veszélyeztetettek és ezeket 5 kategóriába sorolták: veszélyeztetett, határozottan veszélyeztetett, komolyan veszélyeztetett, kritikusan veszélyeztetett és kihalt. A kritikusan veszélyeztetett kategóriába jelenleg 538 nyelv tartozik, ezek közül 199 olyan, amelyet tíz vagy annál kevesebb ember használ anyanyelvként. 1950 óta összesen 219 nyelvet soroltak a kihalt kategóriába, legutóbb az alaszkai Eyak dialektust.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése