
A japán írásjegyek kalligrafikus megjelenítési módját az erre szakosodott művészek a legtöbb esetben bárhol bemutathatják. A folyamathoz csak papírlap, megfelelő tus és egy apró ecset szükséges. Vannak azonban olyan alkalmak, amikor ettől a hagyományos módszertől eltérve, több ember egy előre koreografált előadás keretin belül, hatalmas lapokra és óriási ecseteket használva festi fel a kiválasztott szöveget. Ez az úgynevezett Shodō Performance.
Vasárnap, a japán császári udvar Narába költözésének 1300. évfordulójára rendezett ünnepségen ebből az előadó-művészeti ágból tartott bemutatót az Ehime prefektúrai Mishima Középiskola kalligráfia klubjának 11 diákja az egykori palota kertjében - írja az Ehime Shimbun japán regionális napilap.
A 16-18 éves lányokból álló csoport a nemrégiben felújított trónterem (大極殿 - Daigokuden) előtt egy 4 méter magas, 6 méter széles papírra különböző méretű ecsetekkel írta fel művészi módon a koreográfia zenei kíséretét adó Superfly jrock duó Ai o Komete Hanataba o című dalának egy részletét.
A Shodō performance az ezredforduló után vált igazán népszerű, széles körben terjedő tevékenységgé. Szólóban legtöbbször minden körítés nélkül adják elő, de csoportosan az esetek többségében zenei kísérettel látható. Az Év Kanji Karaktere szavazás eredményének kihirdetéséhez hasonló ceremóniák mellett így manapság már számos rendezvényen találkozhatnak az érdeklődők a Shodō művészettel.
Egy-egy előadás nem csak szellemi felkészültséget, de jó kondíciót is kíván a résztvevőktől. A produkció során használt legnagyobb ecset tömege - miután megmártják a tusban - akár a 20 kilogrammot is elérheti.
A narai császári palota maradványainál tartott előadás ötletét a hamarosan bemutatásra kerülő Shodō Girls (書道ガールズ!!わたしたちの甲子園) című mozifilm adta, melynek témája egy iskolai kalligráfia klub diákjainak felkészülése a Shodō Művészeti Bajnokság (書道パフォーマンス甲子園 - Shodō Performance Kōshien) döntőjére.
Az NTV csatorna kedvcsinálója a Shodō Girls mozifilmhez:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése