
Egy 19. században élt ifjú feudális úr játéka volt az a rugós szerkezetű felhúzható teknős, amelyet a közelmúltban fedeztek fel egy szamuráj család leszármazottjának házában.
Yamaguchi prefektúrában, Shimonoseki városban egy nyugdíjas történész bukkant rá a papírból készített és kemény lakkréteggel borított figurára. A 20 cm hosszú és 9 cm széles gondosan kidolgozott külsejű teknős egy rugós szerkezet segítségével tudja mozgatni a nyakát és a lábait. Mintegy 160 évvel ezelőtt készítették és a fából készített tartódobozán olvasható felirat szerint 1849-ben Nagato tartomány hadura, a 17 éves Mori Mototsugu (毛利 元承) adományozta játszótársának, a klánhoz tartozó egyik szamuráj 14 éves fiának.
Az Edo-kori játék teknős a maga nemében igazi különlegességnek számít: a kutatók információi szerint mindössze hat darab létezik belőle. A most megtalált rendkívül jó állapotban levő darab jól szemlélteti, hogy a több mint 200 évre (gyakorlatilag 1635-től 1854-ig) teljesen bezárkózó Japán fejlődésében milyen nagy jelentősége volt a rangaku (蘭学 - nyugati tudományok vagy holland tudományok) nevű ismeretanyagnak.
Hiába volt a nemzeti elszigetelődés (鎖国 - sakoku), hiába tiltották és büntették szigorúan halállal az ország elhagyását vagy a külföldiek belépését, a Nagasaki kikötőjébe települt kis létszámú holland kereskedő kolónián keresztül Japán megkapott minden ismeretanyagot amivel biztosíthatta fejlődését az orvostudományok és a biológia, a fizika (pl. az elektromosság és optika ágában), a kémia valamint a mechanika és az automatizálás terén. Ez utóbbit mutatja, a felhúzható teknős is, amelyet december 1-ig a nagyközönség is megtekinthet Kitakyushu városában, a Kokura kastély múzeumában.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése