Köszöntő!

Üdvözlök mindenkit a T.O.M.A.K.U. azaz a Tolna Megyei Anime Klub hivatalos blogján. A klub a japán kultúrával, művészetekkel és természetesen a japánból érkező,különféle dolgokkal is foglalkozik még,többek közt az animékkel és a mangákkal. Itt most sokakban felmerülhet mik is ezek: az animék nem mások mint a japán animációs filmek a manga pedig ezeknek a képregény változata.A klubunk azért alakult meg hogy a Tolna megyei rajongóit ezeknek a műfajoknak összegyűjtse és a találkozókon sok új barátság születhessen valamint hogy későbbi nagyobb céljaink is megvalósulhassanak például hogy szekszárdon AnimeCont rendezhessünk.

Reméljük hogy eltaláltok hozzánk és ti is megtaláljátok majd a nektek tetsző dolgokat a klubunkban és hogy valamelyik meeten majd találkozunk.

Üdvözlettel:T.O.M.A.K.U. Team

2010. március 26., péntek

+J-infó:Edo-kori agyagbabák és talizmánok a föld alatt


Körülbelül 250 éve készülhettek azok a japán agyagfigurák és szerencseérmék, amelyeket Osaka területén fedeztek fel nemrégiben a helyi kulturális örökség hivatalának régészei. A kutatók a feltárás során gyűjtött információk alapján azt feltételezik, hogy ezek az Edo-kor végéről származó gyerekjátékok és talizmánok sorozatgyártással készültek a Sógunátus tulajdonában levő fazekasműhelyben.

Az Osaka központjában fekvő Kawarayamachi történelmi romjainál végzett leletmentő munkálatok alatt összesen 399 apró méretű tárgyat (többségükben agyagfigurákat) hoztak felszínre. Kormeghatározás után közzétett adataik szerint ezek mindegyike az 1750-1850 közötti időszakban készült. Művészettörténeti szempontból különösen is értékes felfedezés az agyagbabák közeléből előkerült 13 darab sablon, amelyet a játékok tömeggyártásához használhattak - írja a Yomiuri Shimbun.

Az Edo-kori gyűjtemény babái főként a sintó hitvilághoz tartozó istenségeket formázzák meg: a mennyei istenek alakjaiból 198 darabot találtak a 3 centistől a 19 cm-es nagyságúig, különféle méretekben. A játékok választékát gazdagítja 56 darab apró "mamagoto" lakkozott konyhai eszköz, amelyekkel valószínűleg kislányok gyakorolták a felnőtt nők mindennapi tennivalói során előforduló konyhai tevékenységeket. Nagy számban kerültek elő a jólétre vágyó emberek között akkoriban igen népszerű Esen (絵銭) szerencsehozó festett játékérmék, amiken legtöbbször a jószerencse hét istenségének (七福神 - Shichifukujin) képe szerepelt.

A régészek szerint a területen egy nagy becsben tartott fazekasmester műhelye működött. Az ott dolgozó kézművesek a tetőcserepekhez használt agyagból sorozatgyártással készítették a gyermekek játékait, vagyis a feltárás helyén tulajdonképpen egy Edo-kori japán játékgyár állt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése