
Kezdetleges felhőkarcolónak is tekinthetnénk azt a pagodát, ami az ősi japán főváros területén épült a 11. század második felében.
Tavaly decembertől idén február végéig tartott a Kyōtō városi állatkert területén az a felmérő ásatás, melynek során rátaláltak egy több mint 900 évvel ezelőtt épült kilenc szintes pagoda maradványaira. A korabeli Japán legmagasabb építménye a régészek mai adatai alapján 27 dzsó (丈 - jō), vagyis körülbelül 81,8 méter magas lehetett.
A 3 hónapon át tartó feltárás során rátaláltak a torony felszíni alapját alkotó kőből és agyagból készített rétegre. Az építmény körül az építők 8 árkot ástak, amelyeknek valószínűleg a magasság növelésében lehetett szerepe. Az nyolcszöget alkotó árokrészek egy-egy oldala 12,5 méteres volt.
A Heinan-kor végén uralkodó Shirakawa Császár (1053-1129) kyōtōi palotájának közelében 1077-ben épült fel a Hosshō templomegyüttes (法勝寺 - Hosshō-ji). A krizantém trón birtokosának védelmét élvező építmény a Hat Uralkodói Templom (六勝寺 - Rokushō-ji) néven ismert 11-12. századi buddhista szentélyek első tagja. A területén álló nyolcszögletű pagoda csak alig több mint egy évszázadon keresztül maradt fenn, de monumentális mérete révén neve mégis örök éltűvé vált. Az alapjait tekintve nyolcszögletű pagoda valószínűleg a Hosshō templomegyüttes (法勝寺 - Hosshō-ji) központi épülete előtt állt.
81 méteres magasságával - a japán történelemtudomány jelenlegi ismeretei szerint - a 14. századig az ország legmagasabb építménye lehetett volna. A természet és a történelem viharai azonban nem adtak neki hosszú életet. A pagoda először 1208-ban pusztult el, amikor egy éjszaka villám csapott a tetejébe és az így keletkezett tűzben a fatorony teljesen leégett. Újjáépítését nagyon sokáig nem kezdték el, majd amikor mégis tervbe vették, jött az 1466-1477-között zajló Onin háború, melynek második évében egy támadás során keletkezett tűzben az egész templomegyüttes leégett. Később a Hosshō-ji főépületeit még néhányszor újra felépítették, de a pagoda sosem nyerte vissza eredeti állapotát.
Magassági rekordját csak az 1399-ben épült ugyancsak kyōtōi buddhista torony, a Shōkoku templom 109,1 méter magas pagodája döntötte meg. Napjainkban a város legmagasabb építménye a 131 méteres Kyōtō-torony.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése