
A japán évszakok jellemzői közé nem csak az időjárási jellegzetességeket és a szezonális napokhoz köthető fesztiválokat sorolhatjuk, hanem különféle tradicionális kézműves termékeket is. A nemrégiben bemutatott Edo-Fūrin szélcsengők mellett a nyár másik nélkülözhetetlen lakberendezési tárgya a kayaributa (蚊やり豚) cserépedény, ami egy malac formájú füstölőtartó. A belsejébe helyezhető szúnyogriasztó szerrel átitatott spirál (vagy pálca) füstje hosszú időre nyugalmat biztosít a lakásba bejutott moszkitók ellen.
Mint szinte mindenhol a világon, a nyár Japánban - és főleg a vidéki környezetben - is előcsalogatja a szárnyas vérszívó rovarokat. A moszkitók távol tartására már több száz éve használnak erős illatú füstölőket, amikhez eleinte félgömb alakú lyukacsos fémedényeket, később pedig vastag üvegből vagy kerámiából készített tartókat használtak. Valamivel több mint 100 évvel ezelőtt, Mie prefektúra egyik fazekasműhelyében elkészültek a kezdeti, hagyományos kialakításától teljesen eltérő, malacfejű tárgyak.
A gyártási folyamat csúcspontja minden évben júniusra esik, a nyári moszkitórohamra készülve a műhelyek ekkor szinte leállás nélkül készítik a különböző hamutartókat (蚊遣器 - kayariki). A Komono városban működő Matsuo porcelánmanufaktúrában a hónap végéig 3000 darab készül el. Átmérőjük körülbelül 15 cm, mintázatuk többféle világos színt tartalmaz. Vidám kinézetével ez a füstölgő disznó-típus rögtön nagy népszerűségre tett szert - olvasható az Asahi Shimbun hírében.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése