
Növekvő népszerűségnek örvend a japán nők körében a szamurájkard. Manapság már fitnesz gyakorlatokhoz és a stresszoldást elősegítő színjátékokhoz is több helyen alkalmazzák segédeszközként. A modern zenére végzett ritmikus tornamozdulatok és a tradicionális hangszereléssel kísért előre koreografált színpadi harc a résztvevők szerint rendkívül fárasztó, de végül szó szerint testi-lelki felüdülést eredményez.
Tōkyōban a Samurai Camp termében a fitnesz rendszerű japán kardos tánc (剣舞 - kenbu) edzések Ukon Takafuji vezényletével zajlanak. A 31 éves koreográfus a saját ötlete alapján felépített aerobik foglalkozásokon pop és techno zenére vezényli elsősorban a 30-as, 40-es korosztályhoz tartozó tanítványait, akik fából és polifoam anyagból készített kardjukkal próbálják utánozni a több száz éves tradicionális japán vívás mozdulatait.
- A lényeg a zsírégetés és az, hogy egy hónap alatt legalább 5 kilót leadjanak a lányok - írja blogjában Ukon Takafuji. Egy-egy edzést végigcsinálni alaposan próbára teszi a résztvevők erőnlétét, de a cél érdekében kitartóan követik az instruktor utasításait.
A "katana-diet" névre keresztelt különös sportág néhány hónap alatt akkora népszerűségre tett szert, hogy a jelentkezők megfelelő fogadásához új edzők kiképzésére volt szükség. A tréninget követően a kenbu fitnesz a fővároson kívül más településeken is elérhető lesz.
A kenbu terjedéséhez hasonlóan virágzik a "színpadi kardharc" (殺陣 - tate) is. Ahogy korábban bemutattuk a valódi küzdelmet imitáló gyakorlatok szintén egy kiváló erőnlét- és állóképesség fejlesztő sportágat szültek: az izmok és a légzőszerv az intenzív mozgástól elszokott résztvevők számára komoly erőpróbának van kitéve, a fizikai állapoton és alakformáláson kívül a színpadi harc a testtartást és egyensúlyérzéket is javítja.
A japán harcművész filmekben látható akciójelenetek színészeit már közel 40 éve képző Takase-dōjō két évvel ezelőtt indította be a kizárólag nők számára szervezett tate edzéseket. Takano Utako elmondása szerint folyamatosan növekvő az érdeklődés tanfolyamaik iránt és a tizenévestől egészen a hatvanas korosztályig egyre többen jelentkeznek 1 óra 45 perces kardvívó foglalkozásaikra.
A Mainichi Shimbun nemrégiben arról számolt be, hogy a szamurájkardot rekreációs eszközként alkalmazó modern sportok nagy számú női követője ismét egy új kifejezéssel gazdagította a japán nyelvet: tōkenjo (刀剣女子), azaz "kardos lány".
Januárban a japán média szenzációként adta közzé a feudális-kor történelme iránt érdeklődő nők számának hirtelen növekedéséről szóló híreket. A rekijo (a történelemért rajongó nő) jelenség akkor is felhívta a figyelmet arra a furcsa tendenciára, miszerint a 30-as éveikben járó japán nők közül nagyon sokan fordulnak a történelem és a japán tradíciók megismerése felé. A katana-diet és a tate témájához kötődő sajtóhírekben időnként felmerül a kérdés, vajon lesz-e egy "rekijo-boom" jellegű női létszámnövekedés a japán kardvívás művészetének követői között is?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése