
A nyári melegben és az esős időszak alatt jelentkező fojtogató párás levegőben a japán házak legtöbbjét - vidéken és a metropoliszokban egyaránt - különféle mintázatú szélcsengőkkel díszítik fel. Az épületek széljárta részeire kiakasztott, hagyományos módszerrel fújt és kézzel festett üvegcsengők (風鈴 - fūrin) az Edo-kor óta elválaszthatatlan részét képezik a japán kultúrának.
Tōkyō peremvidékén, Edogawa kerületben a kézműves családok üzletei a nyár közeledtével egyre nagyobb a forgalmat bonyolítanak. A TokyoMX japán hírcsatorna videója Shinohara Yukata műhelyébe kalauzolja el a nézőket, ahol idén a június közepén induló labdarúgó-világbajnokság alkalmából egy 500 darabos focilabda mintájú szélcsengő szériát is készítenek.
A hagyományos üvegfúvással készülő Edo-fūrin a lakóházak ereszén, a gerendákon, a kapuk felső peremén vagy az épület előtt álló nagyobb növényeken is helyet kaphat. A nyelvből lelógó vékony madzagra különböző mintájú, 3-6 cm széles papírcsíkot kötnek, hogy az a legenyhébb légmozgást is érzékelje. Az üvegre leggyakrabban aranyhal (金魚 - kingyo) illetve hortenzia (アジサイ - ajisai) mintákat festenek. A csengő hangszíne a szél erejétől függően változik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése