Köszöntő!

Üdvözlök mindenkit a T.O.M.A.K.U. azaz a Tolna Megyei Anime Klub hivatalos blogján. A klub a japán kultúrával, művészetekkel és természetesen a japánból érkező,különféle dolgokkal is foglalkozik még,többek közt az animékkel és a mangákkal. Itt most sokakban felmerülhet mik is ezek: az animék nem mások mint a japán animációs filmek a manga pedig ezeknek a képregény változata.A klubunk azért alakult meg hogy a Tolna megyei rajongóit ezeknek a műfajoknak összegyűjtse és a találkozókon sok új barátság születhessen valamint hogy későbbi nagyobb céljaink is megvalósulhassanak például hogy szekszárdon AnimeCont rendezhessünk.

Reméljük hogy eltaláltok hozzánk és ti is megtaláljátok majd a nektek tetsző dolgokat a klubunkban és hogy valamelyik meeten majd találkozunk.

Üdvözlettel:T.O.M.A.K.U. Team

2010. július 19., hétfő

A virág, amit csak maszkban érdemes csodálni


Közel két évtizede már, hogy a japán főváros szívében álló növénykertben utoljára kinyílt a titánbuzogány (Amorphophallus titanum), a világ egyik legnagyobb virágja. Szakértők szerint a különleges növény szombaton bontja ki ismét burokleveleit. A Tōkyōi Tudományegyetemhez tartozó Koishikawa Botanikai Kertben utoljára 1991-ben történt hasonló esemény - írja a Yomiuri Shimbun.

A Kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozó Amorphophallus titanum nevű óriásnövényt a természet különlegességei közé sorolják. Bámulatos méretei és meglehetősen ritka virágbontása miatt az esemény rendszerint a figyelem középpontjába kerül. De egyedisége nem csak méretében nyilvánul meg: kevésbé vonzó tulajdonsága az az orrfacsaró szag, amely néhány napon át tartó virágzását kíséri. A megközelítőleg 1 méter átmérőjű tölcsérből több napon át a rothadó hús szagához hasonló bűz árad. Őshazájában, az indonéziai Szumátra szigetén a helyiek éppen ezért hullavirágnak nevezik.

Szabadon élő példányai közül is csak elvétve találni nyíló példányokat, a mesterségesen nevelt egyedek pedig még ritkábban virágzanak. A Koishikawa kertben látható növény 129 centiméteresre nőtt. Amikor teljesen kibontja széles szirmoknak látszó burokleveleit, a skarlátvörös "virágzat" átmérője várhatóan 91 cm lesz. Színe és szaga nagy távolságból is jól beazonosíthatóvá teszi, így nagy számban vonzza magához a legyeket és más rovarokat, amik miközben keresik a petéik számára legalkalmasabb helyet, beporozzák a kihalás veszélyének kitett fajok közé sorolt növényt.

A folyamat képekben is nyomon követhető az egyetemi botanikus kert honlapján.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése