
Hat év óta nem látott mértékben nőtt tavaly a japán vasúttársaságok alkalmazottai ellen elkövetett erőszakos cselekmények száma, ezért a legnagyobb tömegközlekedési cégek úgy döntöttek, harcművészeti tanfolyamokra küldik dolgozóikat és a nagyobb biztonság érdekében az szolgálatban levő személyzetet önvédelmi eszközökkel szerelik fel. Egy nemrégiben közzétett, 25 közlekedési vállalatot érintő felmérés szerint a március végén zárult 2009-es pénzügyi évben összesen 869 alkalommal érte támadás a vasúti dolgozókat - adta hírül a Kyodo Hírügynökség.
Esti időszakokban illetve a hétvégéken a járművek vezetőit és az állomások dolgozóit mindig is jobban fenyegették a - rendszerint erősen ittas utasok által elkövetett - különféle atrocitások, de az utóbbi 3 évben a tettlegességig fajuló esetek száma rendkívüli mértékben, már-már rekord szinten növekedett. Statisztikailag az első igazi nagy ugrás 2005-ben mutatkozott: a 2004-es évi 554 esetről hirtelen 708-ra nőtt a vasúti verekedések száma. Egy évvel később az adat visszasüllyedt 667-re, majd enyhe növekedés jött és 2007-ben 751 ügyet jegyzőkönyveztek. Két évvel ezelőtt a megelőzőhöz korábbi eredményt könyveltek el, a 2008-as pénzügyi évben 752 problémás eset történt. A tavalyi 869 erőszakos cselekmény így valóban rég nem látott növekedést jelent - derül ki az Asahi Shimbun híréből
A rendőrség és 74 vasúttársaság július 15-én két hónapon át tartó közös kampány indított "Az erőszak mindent lerombol" (暴力はすべてを壊す - Bōryoku wa subete o kowasu) címmel. A figyelemfelkeltő plakátjaikat Japán-szerte körülbelül 6600 állomáson helyezik el.
A későbbi erőszakos esetek elkerülésére a nagyobb vasúttársaságok felkészítik dolgozóikat a problémás személyek mielőbbi leszerelésére: harcművészeti tanfolyamokat és önvédelmi képzést szerveznek nekik. A közeljövőben a szolgálatban levő férfiakat egy "távolság tartó" eszközzel, az ellenfél mozgását akadályozó, hosszú botra szerelt U-alakú villás fegyverrel, az úgynevezett sasumata (刺股) bottal szerelik fel, a nőknek pedig paprikaspray-t adnak. Ezen kívül az állomásokon jóval több biztonsági kamerát működtetnek majd.
Tavaly a legtöbb támadás a JR East személyzetét érte: 1 év alatt 344 alkalommal hívták a rendőrséget verekedés miatt - tájékoztatta a sajtó munkatársait Takano Koji, a Kelet-Japán Vasúttársaság szóvivője. Véleménye szerint az is közrejátszik a statisztika romlásában, hogy a fővárosban működő cégeknél a válság miatt nőtt a dolgozókra nehezedő nyomás, magas a stressz és ezért az emberek sokan ingerlékenyebbek lettek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése