
Az Edo-kor egyik leghíresebb ukiyo-e művészének két alig ismert alkotása került elő egy Tochigi városban élő család magángyűjteményéből. Kitagawa Utamaro igen ritka technikával készült festményei mitológiai alakokat ábrázolnak. A képek létezéséről ugyan tudtak a japán művészettörténészek, de arról, hogy hol és kinek a birtokában vannak, már több mint 30 éve nem volt információjuk.
A 18. század végének egyik legismertebb japán festője legtöbb művét a hagyományos ukiyo-e nyomatok műfajában készítette. Életművéhez több mint 2000 különböző fametszetről nyomott színes festmény sorolható. A most előkerült két alkotás azonban nem ebbe a kategóriába tartozik. Az ukiyo-e stílusjegyeit magukon viselő Nikuhitsuga (肉筆画) képeket teljes egészében szabad kézzel festették. Szakértők szerint Kitagawa Utamaro (喜多川 歌麿) nevéhez alig 40 ilyen mű köthető - olvasható a Mainichi Shimbun hírében.
Az első festmény a híres démonűző, Zhong Kui (japán nevén Shōki - 鍾馗) figuráját, a második a jószerencse három istenségét (三福神 - Sanpukujin) ábrázolja. Feltételezhetően a művész pályafutásának csúcsán, 1791 és 1793 között készülhettek, amikor Kitagawa az egyik tehetős helyi kereskedő meghívására hosszabb időt töltött Tochigiban.
A Zhong Kui alakja (鍾馗 図 - Shōki zu) című mű 81 cm magas és 27,5 cm széles. Főszereplője a kínai mitológia démonűző istensége, minden démon ura és parancsolója, akit Japánban Shōki néven emlegetnek.
Másik festménye "A jószerencse három istensége szumós alakban" (三福神の相撲 図 - Sanpukujin no sumō zu ) címet viseli. Ez egy 82,3 cm magasságú és 39 cm széles mű. Témája egy szumó mérkőzés, ahol a két rikishi alakját a jólét és egészség pocakos, nevető Buddhája, Hotei (布袋) és Daikoku (大黒) a gazdagság és a bő termés folyton mosolygó istensége személyesíti meg. Mögöttük harmadikként a bíró szerepében Ebisu (恵比寿), a Nevető Isten látható.

Tulajdonosuk - aki személyazonosságát nem kívánja felfedni - 2007-ben eljuttatta a két képet Tochigi prefektúra művészeti múzeumának, ahol a szakemberek alapos tanulmányozás után igazolták azok eredetiségét. Nemrégiben megőrzésre pedig a város polgármesteréhez került, azzal a kéréssel, hogy tegye lehetővé a nagyközönség számára is a ritka mesterművek megtekintését. Tochigi első embere július 27-én jelentette be, hogy hamarosan kiállítást nyitnak Kitagawa Utamaro munkáiból.